- Vše
- Kotle
- Otopná tělesa
- Ohřívače TUV
- Solární systémy
- Tepelná čerpadla
- Regulační armatury
- Podlahové vytápění
- Odkouření
Při zařizování nové koupelny nebo její rekonstrukci je potřeba naplánovat vhodné vytápění koupelny. Velmi oblíbeným řešením je v poslední době využití topného žebříku. Žebřík v sobě spojuje dvě funkce a to jako topné těleso a účinný sušák na prádlo.
Topné žebříky můžeme potkat pod několika různými názvy: koupelnové radiátory, designová topná tělesa, trubková topná tělesa, koupelnové sušáky ručníků a také designové radiátory.
Topné žebříky dělíme podle způsobu připojení ke zdroji tepla:
1. Elektrický
Soustava trubek žebříku je uzavřená a naplněná vodou, olejem nebo nemrznoucí kapalinou. Uvnitř žebříku je zabudovaná tzv. topná tyč, která po zapnutí zahřeje náplň koupelnového žebříku /topné medium/. Žebříky se připojují buď do běžné zásuvky, anebo je lze nechat elektrikářem připojit do sítě napevno, do podmítkové krabice. Regulace teploty v místnosti je zajištěna termostatem manuálním či programovatelným, který bývá součástí dodávky /topné tyče/ nebo ho lze dokoupit. Termostat můžeme ovládat buď ručně, nebo naprogramovat k samostatnému zapínání a vypínání v nastavených hodinách na požadovanou teplotu místnosti.
2. Teplovodní připojený k otopné soustavě
Koupelnový radiátor se prodává bez topného média a připojuje se k otopné soustavě stávajícího systému vytápění v domácnosti. Ovládání žebříku je pak stejné jako ovládání klasického otopného tělesa /radiátoru/ pomocí ručního nebo termostatického ventilu.
3. Teplovodní s elektrickým tělesem /kombinovaný/
Spojuje výhody a charakteristiky obou předchozích typů. Koupelnový radiátor se prodává bez topného média, protože bude připojeno ke stávajícímu systému vytápění. V žebříku je ovšem současně zabudovaná elektrická topná tyč, která umožňuje vytápění v období mimo topnou sezonu pomocí elektrické energie.
Výběr žebříku dle topného výkonu:
V každém případě věnujeme pozornost výkonu topných žebříků. Instalujeme-li ho pouze jako sušák, který nám ručníky příjemně prohřeje, spokojíme se s menším výkonem. Naopak u žebříku, který bude sloužit i jako topné těleso, musíme počítat s potřebným výkonem pro danou místnost.
Existuje výpočet pro výkon radiátoru v závislosti na velikosti vytápěné místnosti, použitém zdivu, zateplení, počtu oken, světové straně atd. (na 1 m3 zhruba 50 W výkonu), ovšem ten odborníci považují u topných žebříků opravdu pouze za orientační.
Nejsnazší práci má ten, kdo rekonstruuje nebo buduje koupelnu s projektantem. Ten totiž spočítá tepelné ztráty místnosti a snadno pak určí, jaký typ žebříku je vhodné koupit.
Jaké je pořizovací cena koupelnového radiátoru (žebříku)?
Jednotlivé žebříky se výrazně liší svým vzhledem. K nejprodávanějším patří nejjednodušší modely v sanitárním bílém provedení. Ty jsou také nejlevnější, dají se pořídit do 1500 korun.
Opravdu designové výrobky jsou charakteristické nejen pestrými barvami, ale i neobvyklými zajímavými tvary. Jejich ceny začínají zhruba na hranici 5000 korun. Žebříky, které jsou součástí větších celků (např. se zabudovaným zrcadlem a koupelnovou skříňkou) nebo žebříky, které mají opravdu již charakter standardního radiátoru, se dají pořídit od 30 tisíc korun.