Úvod » Informace » Rádce zákazníka

Jak vybírat vanu

10.5.2010

V pohodlné vaně bezvadně zrelaxujeme, proto výběru té pravé věnujeme čas. Je celkem jedno, zda je z akrylátu, smaltované oceli nebo litiny. Nezáleží ani tolik na velikosti, ale spíše na ergonomicky propracovaném tvaru včetně vnitřního členění.

7 praktických rad:

  1. Velikost vany má odpovídat našim skutečným potřebám. U zbytečně velké vany s velkým objemem riskujeme plýtvání vodou.
  2. V obchodě se bez obav položíme do vany. Hned zjistíme, jak pohodlně se do ní vstupuje, zda nám vyhovuje její tvar i vnitřní členění. Když ne, šup do jiné!
  3. Vana pro dva je sice originální, ale projde nám dveřmi v bytě? Při výběru vany tudíž myslíme i na průchodnost skrze dveřní zárubně.
  4. Dobře ergonomicky navržená vana má ve vnitřní části oporu pro nohy. V ní se cítíme bezpečně a pohodlně. Ne vždy platí, že velká vana je komfortní.
  5. V případě akrylátových van určitě sledujeme sílu materiálu. Kvalitní má tloušťku 4 nebo 5 mm. Ostatním se obloukem vyhneme: jde o náhražky, které nejsou stabilní a mohou i praskat.
  6. Volně stojící vany vyžadují dostatek prostoru, hůře se z nich vystupuje (nemůžeme se opřít o zeď), úklid podlahy (vytírání třeba pod vanou na nožkách) vyžaduje více času.
  7. Keramický obklad asymetrické vany je náročnější než klasické. Hlídejme tedy více řemeslníky - obkladače.

Z designové řady Form je akrylátová vana (180x80 cm). Má kypré křivky, působí jednoduše. Doporučená cena je 17 248 Kč bez DPH. LAUFEN - vlevo.

 

Doma s tužkou v ruce


Než se vydáme do obchodu, v klidu se zamyslíme: jaké jsou naše priority, kolik osob bude vanu užívat, jaké máme zvyklosti, kolik prostoru k dispozici (vyměříme a zapíšeme na papír), co vlastně očekáváme. Možná zjistíme, že dáváme přednost praktičnosti před nápaditým designem, potřebujeme vanu menších rozměrů, ale bezpečnou pro děti či seniory, vanu, která dlouho drží teplou vodu, protože si v ní rádi čteme a tak dále.

Sepíšeme si své požadavky a pak vyrazíme do koupelnového studia. Tam se rozhodně nebojíme vanu vyzkoušet a vlézt si do ní, ptáme se na možnosti materiálu, tvaru, zajímáme se o možné další úpravy za příplatek (různé protiskluzové a antibakteriální úpravy), doplňky (madla, měkké podhlavníky), možnosti a náročnost údržby. Jen tak zjistíme, která vana je ta pravá právě pro nás.

Stále oblíbený akrylát

Často používaný je akrylát. Díky své poddajnosti při výrobě nabízí rozmanité tvarování, a tak si ho oblíbili návrháři i zákazníci. Akrylát je na omak teplý a příjemný (když vlezeme po ránu do prázdné vany, tak nestudí), je stálebarevný, lze ho snadno navrtávat, takže není problém dodatečně instalovat podhlavníky, madla.

Má i další příjemné vlastnosti, jako je pevnost a stabilita. Ale pozor! Pouze za předpokladu, že kupujeme skutečnou kvalitu! Akrylát, který má sílu kolem 1 mm, opravdu dlouho nevydrží a začne praskat, proto se obloukem vyhneme podezřele levným výrobkům.

Tloušťka kvalitního akrylátu se pohybuje minimálně na 4,5 mm. Větší poréznost umělého materiálu se potlačuje přidáním antibakteriální úpravy, která je obvykle za příplatek. Vydat ze své kapsy víc se ale vyplatí, odměnou nám bude snazší údržba vany a větší hygiena.

Vany z ocele a litiny


Doporučovaným materiálem je i smaltovaná ocel, která je proti akrylátu těžší, tvarově stálejší, má delší životnost a je i cenově dostupnější. Výhodou je, že poškozený smaltovaný povrch lze dodatečně opravit speciálním lakem. Ocelová vana je absolutně neporézní, barevně stálá, ale studenější na dotek, voda v ní může chladnout rychleji (není-li chráněna zvenku izolací, třeba keramickým obkladem). Díky novým technologiím se ocelová vana nijak neomezuje tvarově, takže směle konkuruje akrylátu.

 

 

 

Odkazy

Zdroj: celý článek na serveru Novinky.cz

 
Copyright © MARO s.r.o., obchod a projekce